Kebab

Grozny kebab – nasz kebab jest inny! Nie jesteśmy kolejnym fastfoodem. Jesteśmy prędzej eksperymentalnym projektem gdzie tradycyjna kuchnia Kaukazu łączy się z eksperymentem kulinarnym polegającym na takim przygotowaniu popularnego dania aby stało się ono w jakimś sensie wykwintne i unikalne.Zupełnie inne przyprawy, świeżo wypiekany chleb, marynowane przez nas mięso, unikalne sosy – tak tradycyjne kaukaskie, … Continue reading »

Skazka.pl – jedzenie na telefon

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Skazki – dostępna jest pod adresem: http://skazka.pl Skazka dowozi jedzenie na terenie całej Warszawy. Dania z menu pochodzą z Rosji, Gruzji, Ukrainy, Czeczeni oraz Azji Centralnej. Wszystkie są bardzo autentyczne – a cała załoga pochodzi z różnych części Rosji i ZSRR. Bardzo polecamy uwadze ich manty, pielmieni, przystawki, fenomenalne … Continue reading »

Jedzenie na telefon

Wielką popularnością w ostatnim czasie cieszy się usługa dowożenia jedzenia. Z jednej strony – popularność internetu, z drugiej zaś powstaje wiele lokali gastronomicznych o takiej właśnie specjalizacji do tego doprowadziły. Nasze dania są idealne na wynos. Jesteśmy w stanie w stosunkowo krótkim czasie przygotować zdrowe i smaczne dania a także dostarczyć je w praktycznie dowolny … Continue reading »

Kebab dietetyczny

Czy hasło dietetyczny kebab brzmi jak oksymoron? Jeśli przeanalizować to czym nas karmią na każdym kroku… tak… Niczego dietetycznego w nim nie ma. Tłuste mięso polane sosami na bazie majonezu z dodatkami rakotwórczych ulepszaczy smakowych E621… Nie musi być tak jednak zawsze. Grozny kebab – kebab dietetyczny W naszym kebabie znajdziesz następujące składniki: – najprawdziwszą … Continue reading »

Kebab Wola, Mokotów, Ochota, Bemowo, Śródmieście

W ostatnim czasie dysponujemy bardzo dobrą lokalizacją, która umożliwia nam sprawne dostarczanie kebabów w obrębie dzielnic Środmieście, Wola, Mokotów, Bemowo, Ochota. Czas realizacji zamówienia staramy się aby był możliwie niski. Nie zawsze jest do możliwe do zrealizowania w sposób idealny – otóż każde danie przygotowujemy ze świeżych produktów, które szykujemy w odpowiedni sposób. Czas przygotowania … Continue reading »

Krótka historia powstania naszego kebabu

Historia archwialna… sytuacja niejako się zmieniła ale chciałem tę historię zachować ku pamięci.   Było nas dwóch. Przechadzając się berlińskimi uliczkami niemal na każdym kroku uwagę naszą zwracały wszechobecne kebaby – budki, lokale – zawsze ten sam widok – gwar, większy, czasem mniejszy tłum, świeże warzywa i apetycznie wyglądające mięso. Gdy pierwszy raz skosztowałem berlińskiego … Continue reading »

Wkrótce ruszamy!

Miło nam poinformować Was, że wkrótce ruszamy. Będziecie mogli zamówić wspaniałe dania kuchni Kaukazu, oryginalnego kebaba kaukaskiego z prawdziwej marynowanej piersi kurczaka – marynowanej po kaukasku, z oryginalnymi sosami. Wszystkie dania będą docierały do Was ciepłe – specjalnie zadbaliśmy o technologię dowożenia dań w sposób taki aby zachować ich temperaturę. Pokażemy Wam czym jest oryginalny … Continue reading »

Wielkie zmiany w Grozny Kebab

Nadchodzą zmiany. Wiele zmian. Pierwsza podstawowa – walczymy o jakość… ale nie tak po prostu. Rozpoczynamy serwowanie nowych dań w obszarze kebabu. Wprowadzamy kebab z prawdziwym kurczakiem i kebab z czystą wołowiną. Można powiedzieć, że będzie to wielka nowość… oto bowiem nasz kebab będzie składać się z prawdziwej PIERSI Z KURCZAKA, marynowanej wcześniej przez nas … Continue reading »

Czy kebab może być smaczny?

Smaczny kebab Początek kebaba w Warszawie był bardzo interesujący. Można powiedzieć, że jego jakość na samym początku była interesująca. Danie było ciekawe – szczególnie w wykonaniu dobrych kebabowni. Ostatecznie jednak kebab stał się daniem masowym… zazwyczaj wszystko co masowe idzie w dół. Kebab obecnie to mięso – niekoniecznie dobre i smaczne, zalane sosami z ulepszaczami … Continue reading »

Nasz przepis na kebaba

  Zaraz po złożeniu zamówienia zaczyna się cały proces przygotowywania kebaba. Zostaje zwiększony ogień na grillu, aby mięso było dobrze dogrzane i opieczone. W między czasie kucharz przygotowuje pieczywo. Biorąc pitę do ręki uważnie rozcina 50% okręgu pity, po to aby wygodniej było rozerwać ją i stworzyć swego rodzaju kieszeń na mięso, surówki i sosy. … Continue reading »